تئوری خستگی (Fatigue )

 

هنگام طراحی پلهای فلزی یکی از مواردی که بایستی کنترل شود رابطه "خستگی" است. زیرا فولاد تحت تاثیر مداوم بارهای تکرار شونده یا کم و زیاد شونده (مثل بار ترافیک) در تنشی به مراتب کمتر از تنش نهایی موجود، خواهد شکست که این شکست "خستگی" نامیده میشود. که این نامگذاری احتمالا مبتنی بر این دلیل است که به طور کلی مشاهده می شود شکستها فقط پس از یک دوره کار زیاد رخ می دهند. علاوه بر این، متغیرهای دیگری مانندتمرکز تنش ،خوردگی، افزایش دما، بار اضافی ،ساختار متالورژیکی، تنشهای باقیمانده از قبل و تنشهای مرکب هم وجود دارند که شرایط را برای ایجاد خستگی تقویت می کنند.

 دلیل عمده خطرناک بودن شکست خستگی این است که هیچگونه تغییر واضحی در ساختار فلزی که به علت خستگی می شکند وجود ندارد تا بتوان به عنوان مدرکی برای شناخت دلایل شکست خستگی از آن استفاده کرد و معمولا بدون آگاهی قبلی و قابل رویت بودن رخ می دهد.

 

در این چند وقته که احساس میکنم دلیل همه آشفتگی هایم به "خستگی" ختم میشود بی اختیار یاد این درس فولاد و شباهت عجیب رفتاری اش با انسانها میافتم. می ترسم از این شکست ناگهانی بدون علائم قبلی. چاره ای ندارم جز اینکه ترسم را لابه لای باورهایم پنهان کنم. بی شک آفریننده هم هنگام طراحی هر انسانی از رابطه خستگی، عمر تحملش را کنترل و بر اساس ظرفیت هر کسی مقدار بارهای وارد  شونده  را تعیین کرده است. اعتماد به این محاسبات همانطور که باعث میشود با خیال راحت از روی هر پلی سوت زنان عبور کنم، باعث میشود که "باور" کنم ظرفیت لازم برای عبور از این روزها را هم "حتما" دارم .حتی اگر متغیرهای دیگری هم از قبیل تمرکز بیش از حد سرزنش، خودخوری، افزایش دمای شدید اینروزها، یک بار اضافی همیشگی، ساختار فیزیکی بدن که دوره ای تغییر میکند، تنش های از قبل مانده و لهیدگی ناشی عبورهای پشت سرهم، وجود داشته باشد.

 

 نکته: یکی از روش های جلوگیری از رشد ترک و افزایش عمر خستگی فولاد، چکش زنی یا ساچمه زنی است که در آن سطح قطعه توسط ساچمه های کروی بمباران شده و دهانه میکروترک های سطحی بسته می شود. به نظرم باید نامه ی تشکری بنویسم برای پدر ، پسر (و روح القدُس!!!) که هر روز از بمباران چکش هایشان_ که باعث افزایش طول عمر خستگی ام میشود_ بی نصیب نمی مانم.

 

پی نوشت 1: شرمنده از اینکه سرقولم نماندم. اونوقت هی میگم این پسره به کی رفته؟؟؟

 پی نوشت 2: اظهار شرمندگیِ 2 :این عکس رو قبلاً هم برای یک پست دیگه گذاشته بودم.  گفته بودم بعضی تکرارها دوست داشتنی ان! بعضی دوست داشتنی ها هم دردناکن و برعکس!

/ 34 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مامان اکرم

سلام خیلی علمی و تخصصی بود فرانک جون. ولی برام قابل درک بود

بهاره

منم پيش مياد از اين اصطلاحات توي زندگي عادي استفاده كنمو همسري عمران خونده. خستگي لهيدگي ضريب پواسون لاغري. مخصوصا توزيع بار! اميدوارم مثل تمام پل ها و سازه هاي فلزي با تحمل و تنشت با هم بخونه! يه وقت به مرحله جاري شدن نرسي!

مادر سفید برفی

وقتی از مثالهای علمی برای بیان زندگی روزه مره استفاده می کنی دلم می خواد هی ادامه دارتر شود نوشته ات...نکته ی آخرت نکته بود ها

مامان آمیتیس

عزیزم من فکر میکنم فرق آدمها با فولاد در اینه که ما با فشار زیاد مقاومتمون زیاد میشه و میشیم <با تجربه و صبور> اما فولاد مقاومتش ثابته و هیچ وقت معنی تجربه و صبر رو نمیفهمه.

مریم

سخت می گیرد جهان بر مردمان سخت کوش...

دوشنبه

گاهی همه ی ما از خستگی می ریزیم این خستگی را ما می پذیریم که فرو می ریزیم تا نپذیریم استاده در برابر باد ایم ایستاده ایم گاهی از همین ایستادن خسته ایم از این خسته نشدن خسته ایم

محسن

سلام من دنبال فرمولاسیون های خستگی در فولاد می گشتم که به طور اتفاقی به این متن رسیدم!!! وقتی خوندمش احساس کردم واقعا چقدر حرفتون بجا و دقیقه براون شدم که تشکر کنم از متنتون. جدی روم تاثیر گذاشت! ممنونم

حسین

زیبــــا و بس ..

حسین

با اجازت شیر کردم ..

حسین

با اجازت شیر کردم ..