لک لک هم نشدیم!

لک لک نر در عملی شگفت انگیز همه ساله 13 هزار کیلومتر را برای رسیدن به همسر بیمار و معلول خود پرواز می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با فرارسیدن بهار، "رودان" لک لک نر همانند سالهای گذشته امسال نیز پس از طی یک مسیر 13 هزار کیلومتری از آفریقای جنوبی به کرواسی بازگشت تا همسر بیمار خود را که "مالنا" نام دارد ملاقات کند.

مالنا، لک لک ماده ای است که به سبب یک جراحت قدیمی قادر نیست مهاجرتی تا این حد طولانی را انجام دهد.
"استیپان فوکیک" زیست شناسی که از سال 1993 به درمان لک لک ماده می پردازد در این خصوص توضیح داد: "رودان هر سال برای دیدن جفت خود به کرواسی باز می گردد و در طول تمام این سالها به مالنا وفادار بوده است. این پنجمین سال پیاپی است که شاهد این منظره بوده ام."
یک بال مالنا در سال 1993 توسط چند شکارچی زخمی شد و به این ترتیب این لک لک ماده برای همیشه از پرواز باز ماند.
امسال ماجرای عشق "رودان و مالنا" مورد توجه بسیار زیاد خبرنگاران و علاقه مندان قرار گرفته و به همین دلیل صدها نفر برای ثبت لحظه دیدار این زوج عاشق در دهکده "برودسکی واروس" در شرق کرواسی گرد هم آمده بودند اما "رودان" بدون توجه به این افراد مستقیما به سوی آشیانه، در جایی که مالنا انتظار او را می کشید پرواز کرد.


لحظه دیدار مالنا و رودان
براساس گزارش خبرگزاری ایتالیا، این زیست شناس کروات اظهار داشت: "سایر لک لکها به صورت جفت جفت ظرف پنج شش روز آینده به آشیانه های خود باز می گردند درحالی که "رودان" اولین لک لکی است که به مقصد می رسد چون "مالنا" در خانه بی صبرانه انتظار او را می کشد."
سپس با فرا رسیدن زمستان، جوجه ها با پدر خود به سوی آفریقای جنوبی پرواز می کنند، درحالی که "مالنا" تا بهار آینده در انتظار بازگشت "رودان" وفادار خود در آشیانه خواهند ماند.
به گفته این محقق، همانند پنج سال گذشته ظرف دو ماه آینده چهار پنج جوجه لک لک متولد خواهند شد و "رادون" وظیفه آموختن پرواز به آنها را به عهده خواهد گرفت، چون "مالنا" قادر به انجام آن نیست.
****************************

پی نوشت: من چی بگم آخه  ؟!؟!

/ 21 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رندانه چون.....

واژه ی الاف رو به همین لک لک باید گفت.....[عینک] خروس بودن رو بهتر میپسندم[عینک]

لیلا مامان پویان

آی گفتی[چشمک]

لیلا مامان پویان

منظورم پی نوشت بودهاااا[نیشخند]

ویدا

یعنی من الان خفه شدم دیگه !!!

فریبا دناک

خیلیییییییییییییییی زیبا بود..خیلی زیبا این داستان داره بهمون میگه که ما یه چیزی یادمون رفته .اینکه وجود انسان با این همه پیچیدگیهاش از کجا شکل گرفته؟خالق هستی تحت یک طراحی عظیمی اکوسیتم رو تشکیل داد تا طی میلیاردها سال زمینه حضور انسان رو فراهم بشه .و انسان حامل تمام نرم افزارهاییه که در اکوسیستم موجوده.درندگی گرگ.وفای سگ.میل به اندوختن مورچه و...مثلا پیش از حضور ما موریانه ها برجهای دوازده طبقه میساختن ....و حالا این انسان هست که با عنصر اختبار در مسیر زندگیش قراره این نرم افزارها رو فعال کنه و یا تحت کنترل دربیاره و صد البته حسن سابقه ما ویا سوئ سابقه ما به نسل بعد هم منتقل میشه مثل مسابقه دو میدانی امدادی که چند تفر همگروهند وهریک چوب (باتون فلزی) را به مسافت مشخصی حمل می‌کنن و به دیگری می‌دن.مطمئنا همگروه سریع میتونه تقلای کمتری رو در دویدن نفر بعدی بوجود بیاره .....برگرفته از دروس استاد طاهری ...

مامان نورا

خیلی صبر کردم . خیلی فکر کردم . اما هیچ چیزی برای نوشتن ندارم . فقط سکوت دارم و دو ابرویی که سخت در هم گره خورده اند ...

مریم

چه جالب بود . ممنون از مطلب قشنگت.

دوشنبه

نمی دانم چه بگویم لک لکی بر بام، غریزه ای که من عاشقانه می خوانمش اصلن مهاجرت خوب است همین مهاجرت است که عاشقانه می کند زندگی تلخ مرا همین مهاجرت که روزها را برای اش پشت سر می گدارم تا کمی دور شوم، فاصله بگیرم، جدا شوم باز هم خواهم آمد این بار تازه تر جستجوگر تر و چه سخت است یافتن همسری بهتر در میان لک لک ها در میان آدم ها که پر است از رنگانگ هایی که می خواهند باشند در کنارت باشند همراه ات حتی از دور و نمی دانم خوب است که لک لک نیستیم یا خوب است که لک لک ها آدم شوند ...

زهرا

خدايا ما ادما چقدر بدبختيم كه پرنده ها وفادارن ولي بعضي از ادكما وفا دار نيستند [گریه] اخه اين چه وضعه زندگيه